Facebook’tan FriendPhotoCAPTCHA uygulaması

Facebook’un güvenlik konusunda yaptığı yeniliklerin belli kesimdeki kullanıcıları hala memnun etmediğini ve eleştiriler almaya devam ettiğini herkes biliyor. Mayıs 2010’da Facebook 2 tane yeni güvenlik özelliğini devreye soktu. Bu iki özelliğin amacı şüpheli girişleri engellemek.

Bunlardan ilki kullanıcının isteği ile çalışan ve Facebook hesabına giriş yapılan bütün bilgisayarları bir sistem. Hesabınıza giriş yaptığınız bilgisayarı eğer önceden Facebook’a tanıtmadıysanız sistem ayarlar kısmından yaptığınız tercihe göre E Posta ve SMS yoluyla size bilgi mesajı yolluyor (bkz. yandaki fotoğraf).  Sistemi Hesap Ayarları> Hesap Güvenliği kısmında aktive edebilirsiniz.

Bir diğeri ise kullanıcı yetkisi dışında çalışan bir güvenlik özelliği. Başlıkta yazan FriendPhotoCAPTCHA muhtemelen bu özelliğe uyuyor.

Facebook bu yeni özelliğini kendi blog sayfasında çok güzel bir şekilde anlatıyor:

“8-10 dakika içerisinde aynı hesaba, normal girişler dışında, dünyanın diğer ucundan da giriş yapılıyorsa izinsiz giriş yapılıp yapılmadığını anlamak için kişiye bir kaç soru soruyoruz.”

Bu sorular 2 bölümde karşımıza geliyor. İlk bölümde Facebook bize doğum tarihi, cinsiyet, bağlı olduğumuz Facebook ağları gibi sorular soruyor. Eğer bu bölümü başarılı bir şekilde geçerseniz Facebook kullanıcılarının büyük tepki gösterdiği ikinci kısıma geliyorsunuz. İkinci kısımda Facebook arkadaşlarımızın fotoğraflarında etiketlenmiş kişi ve cisimleri yanda bulunan listeden doğru olarak seçmemiz gerekiyor.

Ancak fotoğraf sorma konusunda çok büyük bir sorun var. Facebook kullanıcıları hayvanlara, objelere ve yüzlerce kişinin bulunduğu stadlar da arkadaşlarını etiketleyebiliyorlar (bkz. aşağıdaki fotoğraf). Bu tür saçma fotoğraflar karşınıza kendinizi kanıtlamanız için geldiğinde bilmeniz çok zor olabilir. Hatta yanlış bilip hesabınıza belli bir süre erişemeyebilirsiniz. Bu gibi durumları yaşayan kişiler Facebook ile iletişime geçmişler ancak henüz bir çözüm yok.

Dilerim ki Facebook hesabınıza erişmek için kendinizi bu şekilde fotoğrafları yanıtlayarak sisteme tanıtmanız gerekmez :)

Etiketler: , ,


Çekinme, yorumda bulun.