Posts tagged with "twitter"


Twitter ve Televizyon (aka TVitter)

Twitter’ın Nisan 2011’de Türkçe dil seçeneği eklemesiyle birlikte Türk milletinin saldırışı durmadı. Haziran 2012 verilerine göre Türkiye Dünya sıralamasında 11 .sırada, muhtemelen daha da yükselmiştir.

Twitter’ı takip edenler mutlaka fark ediyordur, her gün televizyonda yayımlanan diziler ve programlar çeşitli hashtagler ile Trending Topic oluyor. 90 dakikalık dizilerde ve programlarda karakterler, oyuncular, konuklar, kıyafetler, müzikler hakkında binlerce tweet atılıyor. Yabancı dizi izleyenler aslında bu hashtag yerleştirmelerini ilk defa görmüyordur çünkü uzun zamandır yabancı dizilerde bu uygulanıyor.

Yeni medya ile atışan, adaptasyon sıkıntısı yaşayan televizyonlar çalıştıkları ajansların sözünü dinleyip her bölüm için tematik birer hashtag oluşturup yayın boyunca aralıklarla ekrana yansıtıyorlar.

Twitter’ı televizyon ile birleştirme fikrine Twitter’da çok sıcak bakıyor sanırım, geliştiriciler için yarattıkları sayfada yapımcılar için bir kılavuz bile hazırlamışlar. Kılavuzda hashtag ve kullanıcı adı yerleştirmelerine, canlı yayına soru almak, yayında yazılan tweetleri göstermeye ve hatta canlı olarak programa konuk olan kişilerin tweet atabileceğine dair örnekler gösteriliyor. Bu örnekleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.BlackBerry’lerin Başı Fena Dertte..!

Aslında bu başlıktan sonra fazla bir kelime sarf etmeye gerek yok :) Salı günü öğlen saatlerinde RIM şirketinin internet servisi BIS’e Kanada’da oluşan bir

arızadan dolayı erişilememeye başlanmıştı. Bütün Avrupa, Afrika ve Asya’da oluşan arıza için şirket açıklama yapıp arızayı düzeltmeye çalıştıklarını söyledi. Gel gelelim ki salı akşamı çalışmaya başlayan BIS, çarşamba günü , yani bugün, tekrardan devre dışı kaldı ve şirketi başı BlackBerry ile fena derde girdi :)

Dahası Var :)Nedir bu #12devadam?

2010 FIBA Dünya Şampiyonasında 11 Eylül akşamı Sırbistan’i basketbol takımımız (nam-ı diğer 12devadam) 1 sayı farkla son saniyede yenerek yarın ABD ile Final oynamayı hak etti.

Çok zor bir şekilde gelen bu galibiyet sonrasında insanlar Twitter üzerinden sevinçlerini dile getirmeye başladı.

Maç bittikten yaklaşık yarım saat sonra “FINALdeyiz” kelimesi Twitter’da Trending Topics arasına girdi. (Trending Topics: Twitter’da o anda en popüler olan, girdiler içinde en çok geçen kelimeler arasından seçilir)

Daha sonra Türklerin ortak çabasıyla ‘#12devadam‘ da listeye girmeyi başardı. Yabancılar ‘#12devadam nedir?’ diye sormaya başladılar.

Aynı durum Aşk-ı Memnu dizisinin final gecesinde ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk ‘Recep Bey‘ dediği zamanda olmuştu.

Umuyorum ki #12devadam hashtagi hemen listeden silinmez..

12DEVadam‘a finalde başarılar.. :)